Duncanville Boys Basketball Team Wins State Championship


Photograph courtesy of Duncanville ISD
Duncanville followers cheer on their Panthers en path to successful one other Class 6A state championship.

Congratulations to Duncanville Panthers Basketball Workforce

Final season the Duncanville Panthers had been stopped in need of efficiently defending their 2019 Class 6A state basketball championship.

They weren’t, nevertheless, stopped on the court docket.

They reached the state match and had been poised for a repeat, however the COVID-19 pandemic pressured a halt to the occasion after the opening day, leaving the Panthers and all different groups questioning what may need been.

There isn’t any extra questioning this season. The Panthers (29-1) captured what may very well be argued to be their second consecutive state championship Saturday night time with a 66-53 victory towards Austin Westlake (30-2) – given the void of a champion final season.

It’s the fifth state title in Panthers historical past.

Duncanville entered the postseason because the No. 2 workforce within the state in Class 6A by the Texas Affiliation of Basketball Coaches, behind District 11 foe and league champion Waxahachie.

The Panthers defeated the Indians 70-65 within the Area II closing.

The Panthers had been ranked No. 6 within the nation by MaxPreps.

To succeed in the championship sport, the Panthers disposed of Richardson, No. 3 within the state and No. 11 nationally, 68-49 within the state semifinals.

One other area team that reached the state match a 12 months in the past and was the favourite to win the 5A title this season, Lancaster, noticed its season finish in heartbreak within the Area II closing. The Tigers entered the postseason because the state’s No. 1 workforce and received every of their first three playoff video games by a median of practically 30 factors earlier than escaping No. 9 Mount Nice within the regional semifinals, 58-56. Kimball entered the postseason ranked twelfth.

13 Space Boys Basketball Groups Competed In Postseason

A complete of 13 space boys groups competed within the postseason, with 10 advancing previous the primary spherical.

As with the ladies, District 11-6A had the best illustration, with 4 groups collaborating. These groups mixed for a 13-3 postseason report with a state champion (Duncanville), a regional finalist (Waxahachie) and a regional quarterfinalist (Mansfield).
District 8-5A had three groups from Mansfield advance within the postseason with Summit reaching the Area I closing, Timberview making the semifinals and Legacy reaching the quarterfinals (shedding to Summit).

Right here’s a recap of every space boys playoff workforce:

Class 6A

Duncanville – Second in District 11. State rank, 2. Defeated Bryan in bidistrict, 72-54; defeated Sasche in space, 61-51; defeated Mansfield in Area II quarterfinals, 73-53; defeated Houston Cypress Park in regional semifinals, 70-42; defeated Waxahachie in regional closing, 70-65; defeated Richardson in state semifinals, 68-49; defeated Austin Westlake in state closing, 66-53.

Waxahachie – Received District 11. State rank, 1. Defeated Belton in bidistrict, 99-62; defeated Rockwall in space, 74-62; defeated Killeen Ellison in Area II quarterfinals, 78-67; defeated Cypress Woods in regional semifinals, 84-50; misplaced to Duncanville in regional closing, 70-65.

South Grand Prairie – Received District 8. State rank, 4. Defeated Richardson Pearce in bidistrict, 64-59; defeated Denton Braswell in space, 70-47; misplaced to Richardson in Area I quarterfinals, 64-54.

Mansfield – Third in District 11. Defeated Killeen Harker Heights in bidistrict, 58-52; defeated Garland in space, 62-36; misplaced to Duncanville in Area II quarterfinals, 73-53.

Cedar Hill – Fourth in District 11. Misplaced in bidistrict to Killeen Ellison, 79-57.

Class 5A

Lancaster – Received District 12. State rank, 1. Defeated Dallas White in bidistrict, 84-39; defeated Frisco Heritage in space, 78-58; defeated Carrollton Newman Smith in Area II quarterfinals, 68-47; defeated Mount Nice in regional semifinals, 58-56; misplaced to Dallas Kimball in regional closing, 76-75.

Mansfield Summit – Second in District 8. State rank, 13. Defeated Fort Value Southwest in bidistrict, 70-40; defeated Grapevine in space, 61-45; defeated Mansfield Legacy in Area I quarterfinals, 67-59; defeated El Paso Chapin in regional semifinals, 64-56; misplaced to Amarillo in regional closing, 60-51.

Mansfield Timberview – Received District 8. State rank, 4. Defeated Fort Value Arlington Heights in bidistrict, 90-31; defeated Birdville in space, 48-37; defeated Fort Value Wyatt in Area I quarterfinals, 57-55; misplaced to Amarillo in regional semifinals, 55-34.

Mansfield Legacy – Third in District 8. State rank, 14. Defeated Fort Value Trimble Tech in bidistrict, 88-49; defeated Richland in space, 76-44; misplaced to Mansfield Summit in Area II quarterfinals, 67-59.

Midlothian – Received District 14 – Defeated Forney in bidistrict, 76-56; defeated Sulphur Springs in space, 44-36; misplaced to Highland Park in Area II quarterfinals, 57-48.

Crimson Oak – Fourth in District 14. Misplaced in bidistrict to Highland Park, 78-51.

Class 4A

Wilmer-Hutchins – Third in District 12. Defeated Alvarado in bidistrict, 69-65; misplaced to Dallas Oak Cliff Religion Household in space, 67-41.

Midlothian Heritage – Fourth in District 11. Misplaced to Dallas Pinkston in bidistrict, 71-56.

Feedback

feedback



Source link